На кризниот состанок одржан во дворот на Елизабета Втора, таа наводно ги послушала својот најстар син и внук и го казнила својот среден син обвинет за сексуална злоупотреба

Кризниот состанок на британскиот двор се одржал во четвртокот вечерта и заврши со безмилосна одлука по кратка постапка – принцот Ендрју, средниот син на кралицата Елизабета, остана без сите кралски и воени титули!

Шокантната и неочекувана одлука беше донесена бидејќи е поднесена тужба за сексуална злоупотреба на Вирџинија Робертс против принцот Ендрју, која тврди дека била принудена на секс со синот на кралицата кога имала 17 години.

Бакингемската палата објави соопштение во кое се вели:

– Со одобрение и согласност на кралицата, воените титули и кралското покровителство на војводата од Јорк и беа вратени на кралицата. Војводата од Јорк во иднина нема да презема никакви јавни должности, а во овој случај ќе се брани како приватен граѓанин.

Принцот не се откажува – ќе продолжам да се борам

Засрамениот принц Ендрју во првите реакции за губењето на кралските титули рече дека ќе продолжи да се бори.

– Ова е маратон, а не спринт. Ќе продолжам да се борам и да се бранам од обвинувањата – порача Ендрју преку своите претставници.

Сега ќе мора да ангажира приватна секретарка, но и обезбедување, а нема да може да смета на помошта од кралското семејство. Се проценува дека ќе му требаат околу шест милиони фунти за да го води судскиот процес во САД.

Извор од Бакингемската палата изјавил дека принцот Ендру повеќе нема официјално да ја користи титулата Неговото кралско височество, а другите негови титули ќе се делат меѓу другите членови на кралското семејство и нема да му бидат вратени.

Според Дејли Мејл, на кризниот состанок во судот, принцот Чарлс, најстариот син на кралицата, и принцот Вилијам, втор по ред за престолот, извршиле притисок врз Елизабета Втора да се откаже од принцот Ендрју за да се осигура дека кралското семејство ќе го преживее скандалот и иднината по секоја цена, без разлика колку е голема. Принцот Ендрју е деветти во редот за наследување на тронот.

Жртвата испрати порака – Богатите и моќните не се над законот

Вирџинија Робертс ја пофали одлуката на судот во Њујорк да го отфрли барањето на адвокатите на принцот да ги отфрлат нејзините обвинувања против него.

Таа доби судско одобрение да поднесе граѓанска тужба против принцот за сексуална злоупотреба.

– Драго ми е што имам можност да продолжам да ја кажувам вистината и благодарен сум на мојот правен тим. Решена сум да барам правда од оние кои ме повредија, но и многу други. Мојата цел е да покажам дека богатите и моќните не се над законите и мора да одговараат за своите постапки – изјави таа.