Втората вакцина за масовна имунизација против Ковид-19 е официјално одобрена во Кина, а станува збор за производ на компанијата Синовак, беше објавено денес од државното регулаторно тело за медицински производи.

Вакцината е одобрена по двомесечни клинички испитувања, а резултатите од некои тестови во доцна фаза сè уште не се објавени.

„Индонезија, Турција, Бразил, Чиле, Колумбија, Уругвај и Лаос издадоа итни одобренија за употреба на вакцината на Синовак„ КоронаВак“, се вели во соопштението на компанијата.

Првата вакцина во Кина доби дозвола за масовна употреба во декември минатата година.

makfax.com.mk