Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (44) и „духот на Украина“ се прогласени за личност на годината за 2022 година од страна на магазинот „Тајм“.

Годишната награда за уредник на американско списание се доделува на некој за кој се смета дека имал најголемо глобално влијание во изминатите 12 месеци.

Списанието претходно рече дека нивната личност на годината е некој „кој најмногу влијаел на вестите или нашите животи, на добро или на лошо“.

Зеленски ја води својата земја за време на војната со Русија, која започна во февруари оваа година.

И покрај меѓународните апели тој и неговото семејство да бидат евакуирани на безбедно место во раните денови на конфликтот, Зеленски остана во Киев со украинските одбранбени сили.

Тој рече дека не се крие и не се плаши од никого додека го водел одговорот на неговата земја на рускиот напад.

Поранешниот комичар и актер го шокираше светот кога победи на претседателските избори во 2019 година и го победи Петро Порошенко во вториот круг.

Во трката за овогодинешната награда на магазинот Тајм беа неколку кандидати, меѓу кои и кинескиот претседател Си Џинпинг, американската политичарка Лиз Чејни и Мекензи Скот, поранешната сопруга на Џеф Безос.

Минатата година наградата за личност на годината за 2021 година ја доби Илон Маск.