Во Москва денес изби пожар во магацин за пиротехнички средства при што дојде до серија експлозии.

Огнот ги зафатил петардите и други средства полнети со барут, соопшти руската Служба за вонредни ситуации.

„Магацин со пиротехника гори, се слушаат експлозии“, изјави за ТАСС очевидец на пожарот, додавајќи дека огнот од магацинот ја зафатил и соседната зграда.

Бело-сив густ чад се шири од магацинот и се надвива над градот со километри. Нема извештај за жртви.

Пожарот може да се види јасно од повеќе делови од Москва.

„Според првичните информации, пожарот зафатил област од 150 квадратни метри, па се проширил на соседен објект“, објави ТАСС, повикувајќи се на полициски извор.

Пожарникарската служба соопшти дека пожарот и понатаму е надвор од контрола.