Вооруженото крило на Хамас тврди дека извршиле напад со беспилотно летало врз израелска хемиска фабрика во близина на Појасот Газа.

Претходно, израелските одбранбени сили објавија дека од Појасот Газа кон Израел биле истрелани вкупно 1.800 ракети, а 430 паднале во палестинската енклава.

Военото крило на Хамас, бригадата Ал-Касам, тврди дека со дронот самоубиец „Шехаб“ ја гаѓале хемиската фабрика во Нир Оз, израелски град во близина на Газа.


makfax.com.mk