Во североисточната индиска држава Асам биле понајдени 18 мртви слонови, а државните власти соопштија дека животните биле усмртени од гром во заштитениот резерват Кандоли.

Локалните жители ги информирале властите откако биле пронајдени мртвите слонови, пренесува Би-би-си.

Во Индија има повеќе од 27.000 азиски слонови, од кои околу 21% се во Асам.

Ова е првпат во последните 20 години толку многу слонови истовремено да умрат во Асам.

Државните службеници изразија загриженост во врска со случајот и најавија истрага.

makfax.com.mk