Во немирите во Солун синоќа беа уапсени 27 лица по завршувањето на студентскиот протест против нацрт-законот за образование во Грција.

Еден од приведените е млад човек (21), кој ќе биде изведен пред јавниот обвинител под обвинение за нарушување на јавниот мир, бил насилен кон полицијата и се обидел да нанесе физички повреди, пренесе агенцијата АНА.

Немирите започнале синоќа по 19 часот, кога, според полицијата, насобраните демонстранти почнале да фрлаат камења и други тврди предмети кон полицијата, која одговорила со употреба на солзавец.

makfax.com.mk