За неколку години Германија треба да добие значителни количини течен природен гас од Катар.

Потребата да се прекине зависноста од Русија на тој начин води кон соработка со друг недемократски режим, пишува DW.

„Катар има централна улога во нашата стратегија“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц пред високиот гостин од арапската земја во петокот.

Шолц на тој начин мислеше на намерата на Германија да изгради повеќе терминали за прием на течен гас и со тоа да се ослободи од потребата за увоз на руски гас за неколку години.

На шеикот Тамим бин Хамад бин Калифа ал Тани, човек кој официјално е емир на Катар, му се допадна улогата на спасител на Германија.

Има огромен список на критики против него, од препирки со браќата Муслин до газење на човековите права и работничките права во Катар, особено под лупа пред Светското првенство, кое земјата го организира на крајот на годината.

Но, Катар треба да ја спаси Германија од зависноста од рускиот гас, кој покрива повеќе од половина од сегашните потреби на Германија.

Можеби за две години

Енергетскиот пакт потпишан во Берлин подразбира масовни испораки на течен гас од грејната сезона 2026/27.

Сепак, шеикот нагласи дека Катар и пред тоа ќе направи „се што може“ за „енергетската безбедност на Европа“.

Неговиот заменик-премиер изјави за Handelsblatt:

„Сакаме да ја прошириме нашата американска фабрика Глоден Пас во Тексас – во која Катар енерџи има 70 проценти од сопственоста – до 2024 година, за да можеме да испорачаме и во Германија“.

Катар очекува најдоцна до 2026 година да го зголеми производството на течен гас од 77 на 126 милиони тони годишно, а тоа би било доволно за да ја снабдува Германија со посериозни количини.

Најголеми надежи се вложуваат во гасното поле Северен Дом, кое Катар го дели со Иран.

Катар засега најмногу извезува на исток, во Азија.

Има гласови на критики за партнерството со земја позната по експлоатација на странски работници.

Катар има само 300.000 граѓани и десет пати повеќе странци.

Стотици ги загубија животите на градилиштата на величествените стадиони на кои на крајот на годината ќе се игра Светското првенство.

Освен тоа, Емирот Тамим е обвинет за блиски врски со исламистите, а цел на блокадата на Саудиска Арабија и другите околни земји беше и Катар.

Коментаторот на Велт Жак Шустер вели дека најдобро би било целиот гас да стигне од демократска Норвешка, но дека тоа не е можно.

„Значи, мораме да ги користиме криминалните држави на овој свет“, рече Шустер.

„Некако мора да се загрееме.“

Договорот е долгорочно решение и нема да направи малку за да го забави моменталниот проток на европски пари во руските каси, кои се проценуваат дека вредат 285 милиони долари (217 милиони фунти) дневно само за нафтата.

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек, го објави договорот по дискусиите во Доха, каде што беше придружуван од германски бизнис лидери.

„Одлично е што можам да кажам дека беше цврсто договорено да влеземе во долгорочно енергетско партнерство – соработка“, рече Хабек.

„Компаниите кои сега се вклучени во ова патување ќе влезат во преговори за договор со катарската страна.“

Тој не даде детални бројки за планираниот увоз од Катар.

Хабек, лидер на партијата на Зелените во германската коалициска влада, се соочи со остри критики во последниве недели поради одбивањето да прифати целосно енергетско ембарго кон Русија, како што бараше украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Во говорот во Бундестагот минатата недела, Зеленски ја обвини Германија дека има само три приоритети: „економија, економија, економија“.

Анкетите покажуваат дека мнозинството Германци би биле подготвени да се жртвуваат, вклучително и повисоки цени на бензинот, доколку тоа помогне да се порази Русија, но германската влада или не верува во анкетите или мисли дека јавноста не го разбира реалниот ризик од масовна невработеност од ембаргото.