Фризерите ширум Германија од денес ги отвораат салоните денес по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на државата која сака да ги олесни мерките, но истовремено е загрижена за многу заразните видови на коронавирусот.

Претходно, учениците од основните училишта се вратија на своите клупи пред една недела, а канцеларката Ангела Меркел и премиерите на 16 покраини в среда повторно ќе се состанат за да одлучат во која насока ќе одат ограничувачките мерки, објави АП.

Некои провинции веќе дозволија да се отворат продавници, како што се цвеќарници и продавници за компјутерска опрема.

Повеќето продавници се затворени од 16 декември, а рестораните, кафулињата, спортските објекти и спортските сали се затворени од 2 ноември.

 

makfax.com.mk