logo
logo
logo

Гас од Северен поток 2 истекува во Балтичко Море

Vecer | 27.09.2022

Гас од Северен поток 2 истекува во Балтичко Море

Двата гасоводи дистрибуираат гас од Русија до Европа. Данска и Шведска денеска соопштија дека откриле дека гасоводот еден истекува на две места во Балтичко Море.

Гасоводот Северен поток два беше завршен, но никогаш не беше пуштен во употреба. Данските поморски власти вчера открија истекување на гасоводот Северен поток два и издадоа предупредување за навигација и поставија забранета зона од пет наутички милји околу гасоводот бидејќи тоа претставува опасност за бродовите.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk