Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците од извештајот споредевен по нарачка од француската Влада.

Француските власти веќе ветија нови инвестиции во инфраструктурата, но Владата, како што пишуваат тамошните медиуми се нашла под голем притисок по неодамнешното уривање на мост во близина на Џенова, Италија, каде загинаа најмалку 43 лица.

Падот на мостот во Џенова го вклучи алармот досега во неколку земји. Засилени контроли, инспекции и проверки на мостови ќе се вршат во Србија, Хрватска, Германија, како и Албанија.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари