ФОТО+ВИДЕО: Големо крвопролевање во средно училиште во Флорида - "Го застрела професорот по географија кој викаше да се спасиме"

Најмалку едно лице е убиено, а најмалку 20 се повредени во престрелката што се случи во средата попладне во средното училиште "Marjory Stoneman Douglas" во градот Паркленд (70 милји северно од Мајами) во областа на Броуд Каунти во Соединетите Американски Држави.

Како што потврди канцеларијата на шерифот, таканаречениот неименуван осомничен бил уапсен откако некое време бил во бегство. Неговиот идентитет сé уште не е официјално потврден, но тој е осомничен дека е поранешен студент, кој наводно носел црна шапка, црвена маица и црни панталони. Неговите мотиви се нејасни.

Во првите слики од што ги емитуваат локалните телевизиски станици, неколку луѓе се чини дека се неподвижни на теренот во близина на училишната зграда, додека другите бегаат.  Подоцна, на сликите е прикажана постепена евакуација на дел од учениците, кои излегуваат од училиште во колона со подигнати раце во воздухот.

- Наеднаш се слушна бучава, тоа беше навистина гласно. Луѓето се криеа по ормарите, околу гардероби, многу плачеа, напишал во СМС на еден локален новинар еден од учениците кои останале во училишната зграда.

CBS News објави исклучително вознемирувачко видео од училницата каде што некој го снимил пукањето. На видеото се слушаат истрели и постојано врескање на учениците.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари