Првите хуманитарни конвои пристигнаа во Газа, неколку часа откако стапи на сила прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти.

Илјадници Палестинци се вратија во своите домови каде што затекнаа урнатини, а властите соопштија дека обновувањето на Газа може да трае со години.

 

 

Фотографии: „Дејли сабах“

makfax.com.mk