Европската Унија има намера да им донира најмалку 100 милиони дози вакцини против Ковид-19 на посиромашните земји до крајот на годината, објави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

На самитот Г20 за светската здравствена криза, таа прецизираше дека целта на Европа е да донира најмалку 100 милиони дози вакцини на земјите со ниски и средни приходи до крајот на 2021 година, пренесува „Ројтерс“.


makfax.com.mk