Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја предупреди Италија на последиците доколку отстапи од демократските принципи, упатувајќи едвај прикриена закана пред изборите в недела, на кои се очекува да победи десничарскиот блок предводен од Џорџија Мелони.

„Мојот пристап е дека која било демократска влада е подготвена да работи со нас, ние работиме заедно“, рече таа како одговор на прашање на Универзитетот Принстон во САД во четвртокот.

„Ако работите тргнат во друга насока, зборувам за Унгарија и Полска, имаме алатки“, додаде таа.

Фото: профи