Руската разузнавачка агенција и кинеските шпиони стојат зад сајбер нападот врз Европската агенција за лекови минатата година, пишува холандскиот весник „Де Волкскрант“.

Според списокот, кој се повикува на извори блиски до истрагата, ЕМА била цел на кинески шпиони во првата половина на 2020 година, а потоа и на руските разузнавачки служби подоцна во текот на годината, пренесува „Ројтерс“.

Руски хакери, наводно, имале пристап до системите на ЕМА повеќе од еден месец, изјавиле извори за „Де Волкскрант“.

Кинезите добиле пристап преку хакирање на германски универзитетски систем, весниците ги цитираат изворите, додека Русите наводно ги користеле недостатоците во податоците на ЕМА за двостепена верификација и други видови на сајбер одбрана.

Европскиот регулатор на лекови со седиште во Амстердам пријави сајбер напад во декември, во кој беа украдени документи поврзани со вакцини и лекови против Ковид-19 и протекоа на Интернет.

Руското Министерство за надворешни работи не одговори веднаш на барањето за коментар, но Москва постојано ги негираше обвинувањата на Западот за хакерство.

Кинеското Министерство за надворешни работи не беше веднаш достапно за коментар. Пекинг претходно изјави дека силно се спротивставува на сите форми на сајбер напади и ги потиснува.

ЕМА започна истрага со холандските и европските агенции за спроведување на законот, но досега не даде детали за тоа кој можел да ги изврши нападите.

makfax.com.mk