Денеска беше објавена веста дека шефот на приватната воена армија „Вагнер“ бил на списокот на патници на авион кој се сруши во регионот Твер во Русија.

Како што објавија и руските и западните медиуми, загинале сите 10 лица кои се наоѓале во авионот.

Федералната агенција за воздушен транспорт на Русија (Росавијација) иницирала истрага за падот на авионот Ембраер во регионот Твер, се вели во соопштението на агенцијата, додавајќи дека името Евгениј Пригожин е вклучено во списокот на патници  на урнатиот лет, пренесе Тасс.

Пригожин беше во центарот на внимането во јуни кога се обиде да изврши неуспешен бунт во Русија.

Но кој беше Пригожин?

Евгениј Пригожин се издигна од бизнисмен познат како „готвачот“ на претседателот Владимир В. Путин до симбол на воената Русија, контролирајќи ја приватната армија која оперира од Украина до Централноафриканската Република.

Евгениј В. Пригожин се збогатил преку неговите лични врски со претседателот Владимир В. Путин од Русија, добивајќи профитабилни угостителски и градежни договори со руската влада додека градел платеничка сила позната како Вагнер.

По руската инвазија на Украина, тој ги фрли своите борци во кавга, бидејќи нивните редови се наполнија со регрути заробеници.

Во последниве месеци, Пригожин исто така се појави како јавен играч на моќ, користејќи ги социјалните мрежи за да ги претвори тешките разговори и бруталноста во негов личен бренд.

Меѓутоа, во исто време, тој почна да обвинува военото раководство на Русија, обвинувајќи го за неуспехот да им обезбеди на своите сили доволно муниција и игнорирајќи ги борбите на војниците.

Но, до петокот – кога руските генерали го обвинија Пригожин за организирање државен удар – Путин не ги провери обвинувањата на интернет на Пригожин, и покрај тоа што затвори или казни многу други критичари на војната.

Непочитување на законот и покажувајќи лојалност кон никого освен кон Путин, Пригожин, бизнисмен познат како „готвачот на Путин“ поради неговите договори за угостителство со Кремљ и руската војска, стана симбол на воената Русија: безмилосен и бесрамен.

Тоа беше значаен пресврт за Пригожин, кој дури минатата есен призна дека го основал Вагнер.

Во Москва, тој беше оптоварен со отворени прашања и критики, при што аналитичарите изразија сомневање дека неговото регрутирање затвореници и одобрувањето на вонсудските егзекуции имаа широка привлечност.

Пригожин го прошири присуството на Вагнер во Украина откако обидот на Кремљ да го заземе Киев, главниот град, не успеа во првите денови од неговата инвазија на почетокот на минатата година.

„Приватната воена компанија“ во тој момент беше главно активна во Сирија и Африка, каде што работеше и во име на руската влада и во служба на сопствените деловни интереси на Пригожин.

Активен бил и на други места. Во февруари 2018 година, Пригожин беше еден од 13-те Руси обвинети од федералната голема порота за мешање во американските избори преку Агенцијата за истражување на Интернет, фабрика за тролови што шири невистини и водеше информативна војна против САД, за поддршка на претседателските кампањата на Доналд Трамп.

САД воведоа санкции против Пригожин во декември 2016 година.

Роден во 1961 година, кога Санкт Петербург се викаше Ленинград, Пригожин бил испратен во затвор во 1981 година за грабежи и други злосторства, според Медуза, интрнет-истражувачка публикација.

По отслужувањето на својата деветгодишна затворска казна, тој отворил штанд за хот-дог, што на крајот доведува до претприемачка кариера започнувајќи ресторани и продавници.

Во јуни тој се реши на драстичен чин, ги испрати своите трупи кон Москва и започна отворен бунт. Прво го зазеде Ростов на Дон, а потоа се упати кон главниот град на Русија.

Владимир Путин тоа го нарече предавство и вети дека ќе го уништи бунтот. Руската разузнавачка служба ФСБ ги повика борците на платеничката група Вагнер да одбијат да ги извршуваат „криминалните и предавнички“ наредби на нивниот шеф.

Драмата беше разрешена кон крја на денот преку претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, кој го убеди Пригожин да го запре конвојот. Како што потоа беше соопштено обвинението против Вагнер е повлечено, а Пригожин заминува за Белорусија.

Како што потоа беше соопштено кривичните дела биле отфлени, а долго време се шпекулираше каде потоа се наоѓа Пригожин.

Изминативе неколку месеци тој многу малку се појавуваше во јавноста. Тој изненадно се појави на самитот за живо во Санкт Петербург, а потоа и кога изјави дека ќе го зголеми своето влијание во Африка.

Последно беше виден на видео од Африка на кое рече дека се работи на тоа Русија да биде на сите континенти, а Африка послободна.