Љубителите на музиката во Барселона се прегрнуваа, танцуваа и пееја заедно на распродаден рок концерт во саботата вечерта откако поминаа брзи тестови на Ковид-19 на едно испитување што може да ја оживее музичката индустрија во живо во Шпанија и пошироко.

Околу 5.000 обожаватели на шоуто за шпанскиот инди-бенд „Love of Lesbian“ мораа да носат маски, но социјалното дистанцирање не беше потребно во арената Палау Сант Жорди.

„Беше спектакуларно. Се чувствувавме безбедно во секое време. Бевме во првиот ред и тоа беше нешто што многу ни недостасуваше“, рече публицистот Салвадор (29) по претставата. „Ние сме многу горди што имавме шанса да учествуваме во ова. Се надеваме дека ќе биде првиот од многумина“.

Во надреални сцени по една година социјално растојание, обожавателите танцуваа едни до други, но морето на лица покриени со маски покажаа дека работите не се враќаат во нормала.

Здравствените контроли на влезот го одложија почетокот на концертот, но не можеа да го намалат славеничкиот дух.

„Добредојдовте на еден од највозбудливите концерти во нашите животи!“ ѝ порача пејачка Санти Балмес на одушевената толпа.

Концертот одобрен од владата послужи како тест за тоа дали слични настани ќе можат да започнат повторно.

„Ќе биде побезбедно да се биде во Палау Сант Жорди отколку да се шета по улица“, рече коорганизаторот за Ројтерс порано во саботата.

Пред-концертното тестирање на три локации во Барселона беше спроведено од 80 медицински сестри кои носеа целосна опрема за лична заштита.

До пладне, три од 2.400 веќе испитани лица имале позитивен тест и еден дошол во контакт со позитивен случај, изјави д-р Жосеп Марија Либре, лекар кој го надгледуваше тестирањето. Тие не беа во можност да присуствуваат на концертот и ќе им се вратат парите.

Присутните ги добија резултатите од тестот за антиген за 10 до 15 минути преку апликација на нивните телефони. Тестот и маската беа вклучени во цената на билетот.

„Верувам дека денес направивме една реална работа, а тоа е да му покажеме на светот дека културата е безбедна“, рече Рамон, (49).