Ердоган си додели уште една функција

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган се именува себеси за претседател на државниот суверен фонд, го промени севкупниот состав на Управниот комитет и го назначи министерот за финансии Берат Албајрак како негов заменик, беше објавено денеска во Службен весник на Турција.

Оваа промена е последна во серијата чекори што Ердоган ги презеде за зајакнување на своите овластувања откако победи на претседателските избори во јуни, каде што стана извршен претседател со многу пошироки овластувања отколку порано, објави Ројтерс.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари