Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган отвори голема џамија на истанбулскиот плоштад Таксим во центарот на градот, со што ја исполни својата повеќедецениска цел.

Џамијата на Таксим е висока 30 метри, а Ердоган им мавташе на насобраните на плоштадот пред да влезе во неа да се моли, објави „Ројтерс“.

Изградбата на џамијата започна во февруари 2017 година, а проектот го иницираа Ердоган и неговата АК партија, која според „Ројтерс“ е насочена кон исламот.

Официјални лица објавија видео на „Твитер“, на кое се гледа Ердоган од 1994 година, кога станал градоначалник на Истанбул, како покажува од неговата канцеларија на местото каде што ќе гради џамија.

Џамијата со две минариња ќе може да прими до 4.000 верници, а во рамките на комплексот има и изложбен салон, библиотека, паркинг и кујна.


makfax.com.mk