Ефикасноста на третата руска вакцина против Ковид-19, наречена „Ковивак“ (CoviVac), е поголема од 80 проценти, според првичните податоци, објави руската новинска агенција „Интерфакс“.

Рускиот центар „Чумаков“, огранок на Руската академија на науките, може да произведе шест пати повеќе вакцини од првично планираните 10 милиони дози годишно, додава „Интерфакс“.

makfax.com.mk