Мароканската полиција денеска објави дека запленила еден тон и 335 килограми кокаин скриени во контејнерски брод во пристаништето Тангиер.

Бродот пловел од Бразил, изјави полицијата, пренесоа светските агенции.

Во соопштението се додава дека бродот одел кон пристаништата Антверпен во Белгија и Портбари во Велика Британија.

makfax.com.mk