Заедничката медиумска истрага откри дека Данска учествувала во скандалот со шпионите на НСА.

Данската тајна служба и помогна на Американската агенција за национална безбедност (НСА) да ги шпионира европските лидери, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, откри истрагата на европските медиуми објавена во неделата, пишува Дојче веле.

Дека Соединетите држави ги шпионираа своите сојузници првпат излегоа на виделина во 2013 година, но новинарите дури сега добија пристап до извештаите со детали за поддршката на НСА од данската разузнавачка служба на Данска (ФЕ).

Извештајот покажа дека германскиот сојузник и сосед соработувале со американските шпионски операции чија цел биле канцеларката и претседателот.

Тогаш кандидат за канцелар на германската социјалистичка партија на левиот центар (СПД), беше Пер Штајнбрик, открива новиот извештај.

Извори на тајните служби ги пренеле информациите на тим кој вклучува дански, шведски и норвешки радиодифузери (ДР, СВТ и НРК), како и францускиот весник Ле Монд, германскиот весник Судејче цајтунг и германските јавни радиодифузери НДР и ВДР

Како реагираа германските власти?

Штајнбрик разговарал со германските членови на истражувачкиот тим кога дознал за шпионските операции против него.

„Политички, сметам дека ова е скандал“, рече тој.

Иако тој прифати дека западните земји бараат функционални разузнавачки служби, фактот дека данските власти ги шпионирале своите партнери покажа „дека претпочитаат самите да прават одредени работи“.

Ниту Меркел ниту Штајнмаер немаа „никакво знаење“ за шпионашките операции извршени од водечки дански владини претставници.

Портпарол рече дека канцеларката е информирана за наодите.

Како беше вклучена данската влада?

Данската влада знаеше за вмешаноста на тајните служби на нивната земја во скандалот со НСА најдоцна до 2015 година.

Тие започнаа да собираат информации за соработката на ФЕ со НСА помеѓу 2012 и 2014 година во тајниот извештај на Данхамер, откако ги открија податоците на поранешниот офицер и свиркач на НСА, Едвард Сноуден, објави НДР.

Податоците што ги собраа јасно покажаа дека FE и помогна на НСА да ги шпионира водечките политичари во Шведска, Норвешка, Холандија и Франција, како и Германија.

Данската разузнавачка служба и помогна на американската агенција да ги шпионира данските министерства за надворешни работи и финансии, како и данскиот производител на оружје.

ФЕ соработуваше и со НСА за шпионски операции против самата влада на САД.

Откривајќи точно до каде отиде соработката меѓу разузнавачките служби на двете земји, данската влада го принуди целото раководство на ФЕ да си даде оставка во 2020 година.

Што ги натера данските шпиони да и помогнат на НСА?

Данскиот експерт за операции на тајни служби Томас Вегенер Фрис смета дека ФЕ се соочила со избор со кој од глобалните партнери ќе работи поблиску, односно ќе соработува во целост.

„Тие донесоа јасна одлука да работат со Американците и против нивните европски партнери“, наведува ГДР.

Веста не го изненади Патрик Сенсбург, кој го предводеше германскиот парламентарен комитет за истражување на скандалот со шпионирање на НСА.

За пратеникот од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на Меркел важно е да се разбере што ги тера/ покренува тајните служби.

“Не станува збор за пријателства. Не сстанува збор за морални и етички аспирации. Тоа е за постигнување интереси”, наведува ГДР.

НСА, ФЕ и данското Министерство за одбрана не го коментираа истражувањето, меѓутоа, во општата изјава на Министерството за одбрана се вели дека „систематското прислушување на блиските сојузници е неприфатливо“.

Извор