Дваесет и тројца мигранти загинаа во несреќа во Либија

Најмалку 23 мигранти загинаа, а околу 100 се повредени во сообраќајна несреќа во Либија, соопштија болнички извори.

Камион со повеќе од 300 мигранти се преврте недалеку од Бени Балида, 170 километри југоисточно од Триполи.

Најголем дел од мигрантите кои биле во камионот, дошле од Еритеја и Сомалија.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари