Австриската пратеничка Ева-Марија Холцлајтнер се онесвести во вторникот додека се обраќала пред парламентот во Виена.

На Холцлајтнер веднаш и притрчале на помош другите пратеници и таа набрзо се освестила и сега е во добра здравствена состојба, пишува Ое24.

Претставничката на опозициската Социјалдемократска партија на Австрија (СЈО) подоцна им се заблагодари на своите колеги за помошта на Твитер.