Јужна Африка е законски обврзана да изврши налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин за време на неговата планирана посета на земјата во август на конференцијата БРИКС.

Веднаш откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на Путин, експерти и аналитичари почнаа да пребаруваат низ списокот на потенцијални ангажмани на Путин во земјите каде што налогот – барем теоретски – може да се спроведе.

Иако странските патувања на рускиот претседател се ограничени по руската инвазија на Украина – првата беше во поранешните советски држави Таџикистан и Туркменистан минатиот јуни – тој наводно треба да присуствува на самитот на БРИКС во Дурбан, Јужна Африка овој август.

ЈАР е меѓу 118-те земји кои го ратификуваа Римскиот статут на МКС и затоа би имал законска обврска да го спроведе налогот за апсење, пренесува Sky News.

Дали Путин ќе присуствува на конференцијата по издавањето на наредбата, со оглед на дипломатските потешкотии што таа би ги предизвикала за земјата со која Москва има долгогодишен сојуз, сега се чини дека е под сомнеж.

Кремљ го нарече налогот за апсење на МКС „безобразен и неприфатлив“. Портпаролот Дмитриј Песков изјави дека Русија не ја признава јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен суд.

Запрашан дали Путин се плаши од патување во земји кои го признаа МКС,

Запрашан дали Путин се плаши од патување во земји кои го признаа МКС, Песков рече: „Немам што да додадам на таа тема. Тоа е сè што сакаме да кажеме“.

Затоа, дури и да отпатува на разговори со лидерите на Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка, се смета дека има мали шанси претседателот на земјата домаќин, Кирил Рамафоса, да им нареди на своите сили да го одведат Путин. во лисици.

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издале налози за апсење на претседателот Владимир Путин и комесарката за правата на децата на рускиот претседател, Марија Алексеевна Лвова-Белова.

Налогот за апсење може да го спречи рускиот претседател да ја напушти Русија, смета експертот за меѓународно кривично и хуманитарно право Тоби Кадман.

Тој вели дека иако може да има „страв и неподготвеност“, другите земји имаат одговорност да го екстрадираат Путин доколку тој влезе на нивна територија.

Тој го нарече потегот на МКС уште едно „дупка во оклопот“ кога станува збор за моќта на Путин дома.

– Може да се случи тоа да го спречи да ја напушти Русија, а тоа само по себе не треба да биде безначајно – изјави Кадман.

Тој предупредува дека сигурно ќе има цинизам за тоа дали рускиот претседател некогаш ќе се појави на суд, па луѓето треба да бидат реални во врска со тоа.

Сепак, тој оцени дека ова е почеток на „голема серија воени злосторства“ за кои ќе биде обвинета Русија.