Доналд Трамп: "Совршен ден" за женки марш

"Имаме најниска стапка невработеност меѓу жените во последните 18 години",

Американскиот претседател Доналд Трамп на својот Твитер порачал дека денеска е "совршен ден" за жените да тргнат на марш во чест на "Историската пресвртница и невиден економски успех" во тек на првата година на неговиот мандат.

"Имаме најниска стапка невработеност меѓу жените во последните 18 години", навел претседателот на САД на својот Твитер.

На прва годишнина од инагурацјата претседателот Трамп, ширум светот денеска се организирани улични собири и маршеви против неговите ставови за емиграцијате абортус, правата на ЛГБТ заедницата, правата на жените, а истовремено и во знак на подршка на движењето против сексуалните вознемирувања, пренесува АП.

Протестот во Њујорк е меѓу 200 –те такви акции кои овој вкенд се планирани ширум САД, а илјадници луѓе се собрале денеска во Чикаго, Лос Анџелес, Денвер, Кливленд...

И додека Трамп ги повикува сите жени на марш во чест на економскиот успех, многу од организираните протести ширим САД носеле транспаренти против Трамп барајќи негова оставка од функцијата преседател на САД.

Поврзани

Најнови вести

Коментари