Доцнеше 10 минути, дојде со огромен букет и заигра со невестата (ФОТО)

Специјалниот гостин Владимир Путин пристигна на венчавката на австриската министерка за надворешни работи, Корин Книслав, со задоцнување од 10 минути, носејќи огромен букет од цвеќиња. 

Освен што донесе убав букет жолти и бели цвеќиња за невестата, донесе со него хор на руските козаци како подарок.

Путин е на свадбата на австриската министерка со нејзиниот избраник милионерот Волфганг Мелингер како дел од неговата турнеја, во која по Австрија ќе ја посети Германија.

Австрискиот министер за надворешни работи, Карин Кнајл, оствари работна средба со Путин за време на нејзината свадба и покрај фактот што Путин пристигнал на венчавката како приватно лице. Настанот го обезбедуваат австриските власти.

Путин престојувал во Австрија 2 часа. На аеродромот во Грац по 12 часот слета два авиони на руската држава - оној во кој што беа членови на хорот на Козаците, а во вториот шеф на руската држава.

Во возилото со Путин на свадбата дојде претставничката на министерката за надворешни работи на Австрија Маргот Клестил-Лефлерr, која е поранешна сопруга на поранешниот претседател Томас Клестил на Австрија, со кого шефот на руската држава негува долгогодишно пријателство.

По извршувањето на настапот на хорот на Козаците, Путин им рече збогум на младенците, и отпатува кон аеродромот во Грац, од каде што ќе отпатува за Германија, каде што вечерва во 18 часот е на состанокот со германската канцеларка Ангела Меркел.

Пред да замине од Сулктал, Путин се потпиша на VW кабриолет, кој ќе ги носи младенците на меден месец.

На повиците на новинарите да им се обрати, Путин, кој беше многу релаксиран, на германски ги поздравил: "Довидување".

Путин, во придружба на австрискиот канцелар Себастијан Курц, влезе на имотот каде се одржуваше свадбата .

Поврзани

Најнови вести

Коментари