Украинците се борат за својата и нашата слобода, рече полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак на почетокот на сесијата на безбедносниот форум во Варшава на 4 октомври, додавајќи дека тие се посветени да ја направат позицијата на Украина што е можно посилна за да се стави крај на конфликтот што поскоро. што е можно.

Денеска се навршуваат девет месеци од почетокот на војната во Украина, на која не и се гледа крајот.

Неговата декларација за цврста помош за Украина одекнуваше во текот на целиот настан, најголемиот собир на експерти за одбрана и надворешна политика од почетокот на војната во Украина. Консензусот меѓу европските началници за одбрана е дека Путин нема вистински интерес за посредување: тие предвидуваат дека Путин ќе продолжи со непријателствата додека не сфати дека Русија нема да победи во овој конфликт.

Тоа, се чини дека учесниците на настанот се согласија, значи дека патот напред е едноставен: продолжете да ја вооружувате Украина додека локалните сили не успеат да ги избркаат Русите од земјата. Во неделите по форумот, Русија продолжи да трпи големи загуби на бојното поле, вклучително и ненадејно повлекување од украинската област Херсон.

Бен Хоџис, пензионираниот поранешен шеф на американските сили во Европа, на неколку форуми изјави дека конечниот пораз на Русија е сè само не претходен заклучок поради „исклучително лошата логистика на нивните вооружени сили“ и методично извршената маневарска војна на украинската армија

„Сè додека продолжуваме да го обезбедуваме она што им треба, за мене патот до украинската победа е неповратен. Русите не можат да го спречат. Единственото нешто што сега можат да го направат е да убиваат невини луѓе“, рече Хоџис.

Врз основа на дискусиите на форумот и со изворите, се чини дека има договор за четири области на кои Украина и нејзините сојузници треба да се фокусираат за да продолжат да ги туркаат Русите и да се подготват за она што следува.

Нов начин за користење старо оружје

Украинската војска и одбранбениот сектор што ја поддржува, исто така, покажаа досега несомнен талент за користење оружје од постарата генерација на начини различни од оние за кои е дизајнирано тоа оружје.

Тие вклучуваат уништување на голем амфибиски јуришен брод, рускиот ЛСТ од класата Алигатор во пристаништето Бердјанск во март со комбинација на балистички ракети ОТР-21 (СС-21) Скараб/Точка-У, дизајнирани пред речиси 50 години, и соборување на руски хеликоптер Ка-52 со помош на украинскиот DKB Luch Stugna-P ATGM.

И украинското оружје покажа ефикасност што не се очекуваше. Ракетата Нептун беше одговорна за потонувањето на крстосувачот Москва во април.

Способноста на Украина да продолжи да биде флексибилна со својот материјал речиси сигурно ќе биде двигател за тоа како Киев продолжува да возвраќа на Москва. Но, тоа не може да биде единственото решение.

Дупки кои треба да се поправат

И покрај великодушната, големи количини на воена помош испратена до Украина од страна на САД и другите нации, сè уште има такви кои тврдат дека украинската војска сè уште се бори со ресурси кои не се соодветни за победа.

„Ние плаќаме на друга земја да води ужасна војна на нејзино тло за да не мораме да водиме полоша војна на тлото на сојузник на НАТО“, изјави Фредерик Каган од Институтот Американ Ентерпрајз за Вашингтон пост во септември.

Има некои јасни дупки кои би можеле да се решат, со брзи резултати на бојното поле.

Вистина е дека САД и нивните сојузници испратија важно оружје во Украина, како што е ракетната артилерија ХИМАРС. Но, батериите HIMARS се обезбедени без пломбите ATACMS со најдолг дострел да бидат вклучени во ракетната мешавина. Тоа е затоа што Белата куќа не сака Украинците да можат да погодат цели во Русија.

Исто така, нема системи за противвоздушна одбрана со среден дострел од класата Patriot PAC-3 кои се предвидени за заштита на Киев и другите поголеми градови.

Неодамнешниот инцидент во Полска ја нагласува потребата за напредна воздушна одбрана во Украина. Две ракети паднаа на 15 ноември во село во источна Полска во близина на границата со Украина. Се покажа дека станува збор за украински ракети за воздушна одбрана.

„Овој инцидент не стави на работ на војна, а луѓето повикаа на прекршување на членот 5. Постои опасност за луѓето надвор од украинските градови ако немаме соодветни начини да го заштитиме нашето небо“, изјави извор од украинската одбрана. .

Димензија на воздухопловните сили

За време на презентацијата во Варшава, поранешниот генерал на НАТО Филип Бридлав рече дека успехот на украинските сили за воздушна одбрана против руските ВКС и овие ракетни напади е неверојатен.

Но, истакна тој, на одбраната на Украина и помогна фактот што воздушните капацитети на Москва речиси целосно се атрофирани.

Пред инвазијата, објасни тој, „претпоставувавме дека Русија сè уште има вештина да ја изврши мисијата SEAD (Сузбивање на непријателската воздушна одбрана) и дека може да ги лоцира, следи и неутрализира овие инсталации земја-воздух. Ова е вештина дека Воздухопловните сили, особено USAF, ги практикуваат секој ден. Ако Русите некогаш ја имале оваа способност, очигледно заборавиле како да го направат тоа.

Не можејќи да ги потиснат единиците на САМ на Украина, „Русите сега се наоѓаат во средина на која не се навикнати и не им е удобно. способни да работат”. Летањето ниско е нешто што (USAF) го практикуваа во ерата на Студената војна – мислејќи дека САД ќе мора да летаат ниско за да ги избегнат руските САМ. ова во време на војна – што Русите сега се принудени да го прават – е речиси невозможно.

Покрај тоа, времето на летот на руските пилоти е многу кратко. Ова ги става во позиција да не можат да извршуваат мисии кои повеќето западни воздушни сили ги сметаат за многу важни.

Во совршен свет, Украина би можела да ги искористи овие недостатоци, но нејзините воздухопловни сили немаат модерни авиони и оружје за тоа.

Бридлав процени дека ако Украина добиеше современи американски авиони и потребната обука или ако НАТО беше ангажиран во конфликтот, украинските сили ќе направија хаос на руските копнени сили. Конкретно, ова беше драматична „изгубена можност“ во почетниот период по инвазијата „кога руската армија во суштина беше заглавена во калта на патот кон Киев“.

„Ако западната авијација дојдеше и ги нападне овие колони, ќе елиминираше 40 отсто од армијата со која Украина се уште се бори“, рече тој.

Претстојниот политички конфликт

Снабдувањето на Украина со помодерен хардвер е критична мисија за НАТО во моментов, се согласија некои експерти на настанот во Варшава, но има поголем проблем што треба да се реши.

Тоа е „колку брзо НАТО може да реагира“, рече естонскиот министер за одбрана Хано Певкур.

„Кога ќе се состане Советот на НАТО, на маса има 32 нации и сите луѓе на таа маса треба да се грижат за изборите. Во исто време, Путин не мора да се грижи за изборите“, рече Певкур.

Затоа НАТО мора сериозно да работи на „колку брзо можеме да донесуваме одлуки и колку брзо можеме да испратиме повеќе сили доколку се појави потреба“.

Покрај помагањето на Украина, алијансата мора да размислува и за „како да ги подготви сите земји на фронтот на НАТО. Ни претстојат ужасни и смртоносни битки и ќе мора да продолжиме да се подготвуваме за тоа“, продолжи тој.

Хоџис е еден од неколкуте експерти за воени и надворешни односи кои предвидуваат дека една од последиците од евентуалниот пораз на руските сили ќе биде распадот на Руската Федерација во бројни нови, помали политички субјекти. Знаци за тоа распаѓање веќе се појавуваат во делови од 21 територија составена од етнички малцински групи (често наречени автономни републики) во рамките на Московската империја.

Претставниците на неодамна формираното движење за независност на Башкортостан апелираа до Рада, украинскиот парламент и побараа владата на претседателот Володимир Зеленски да ја признае нивната република како „окупирана територија“. Паралелно, Рада, исто така, сега го започна процесот за барање признавање на независноста на етничката енклава Татарстан.

Слични движења за независност се формираат во Дагестан и Бурјатија.

На крајот на краиштата, иднината на конфликтот може да биде решена од тоа како земјите од НАТО ги решаваат горенаведените празнини. Помагањето да се зацврсти решителноста може делумно да се сведе на растечкиот список на воени злосторства што се откриваат додека украинските сили повторно заземаат делови од земјата окупирани по првичната инвазија.

Познатиот руски научник и историчар, Стивен Коткин, ја опиша причинско-последичната врска со одлуките на западните лидери.

„Секогаш кога Русија ги ескалира своите напади, таа создава повисоко ниво на морал во Украина. Ова создава динамика каде украинската храброст и генијалност плус руските злосторства потоа се поистоветуваат со поголемо единство и решителност на Западот“, рече тој.

Како и со речиси сите дејствија на Путин пред и од почетокот на војната, резултатите беа сосема спротивни од она на што тој се обложуваше.

„Украина ќе ги турка Русите назад на линијата од 23 февруари до крајот на оваа година, а од Крим до крајот на следната година. Ова ќе биде предниот дел на процесот што води до колапс на Руската Федерација како што знаеме. Затоа, ние во алијансата мора да бидеме подготвени за многу насилна ситуацијата од другата страна на границата на НАТО“, заклучи Хоџис.