Данските власти издадоа соопштение за привремено повлекување од употреба на вакцината на „Астразенека“ како мерка на претпазливост, бидејќи кај некои пациенти се појави згрутчување на крвта кратко по вакцинацијата.

„Овој потег доаѓа по извештајот за сериозни случаи на згрутчување на крвта кај луѓето вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, изјавија данските власти, пренесува АФП.

Тие додадоа дека во моментот не е позната поврзаноста помеѓу вакцината и згрутчувањето на крвта, но дека истрагата е во тек.

makfax.com.mk