ЦДУ денеска бира наследник на Ангела Меркел

Владејачката германска Христијанскодемократска унија (ЦДУ) ќе избира денеска наследник на Ангела Меркел, а со самото тоа и кандидат за иден канцелар.

Генералната секретарка на ЦДУ, Анегрет Крамп Каренбауер, позната и по прекарот АКК, е една е кандидатите за наследник на Меркел, но и нејзина сојзузничка за која се верува дека е најблиску до ставовите на канцеларката. Искуството го стекнала водејќи ја регионалната влада во сојузната германска држава Сарланд.

Фридрих Мерц е истотака кандидат за позицијата нов лидер на партијата, а „АП“ наведува дека тој се обидува да направи спектакуларно враќање, по повеќе од една деценија помината надвор од водечките политички кругови. Тој се залага за поконзервативен пристап, објаснува „АП“.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари