Министерот за здравство на Велика Британија, Мет Хенкок е снимен како ја бакнува својата колешка Џина Коладанџело и стана мета на критики за можна афера, но и за кршење на мерките воведени за спречување на ширењето на пандемијата.

Британските медиуми објавија видео во кое Хенкок и Џина биле фатени како се бакнуваат во неговата канцеларија. Снимката е наводно направена минатиот месец.

“Прифаќам дека ги прекршив упатствата за социјална дистанца во овие околности. Разочарав многумина и многу ми е жал”, рече британскиот министер за здравство, цитиран од медиумите.

Според нивните пишувања, постојат снимки од надзорната камера на Одделот за здравство и благосостојба, кои биле направени на 6 мај. Во моментот кога биле направени фотографиите, во Британија не било дозволено никакво гушкање или близок физички контакт со луѓе надвор од домаќинството.

Лицето кое ги препратило снимките до британските таблоиди додало дека е шокантно што Хенкок имал афера среде пандемија со советничка и пријателка што ја ангажирал користејќи народни пари.

„Тие се обидуваа да го сокријат тоа долго време, но веднаш беше откриено во зградата“, додал изворот. Мет Хенкок е во брак 15 години и има три деца, а Коладанџело минатата година добила позиција советник, во услови на пандемска криза.

 

makfax.com.mk