Бразилскиот биомедицински институт „Бутантан“ разви потенцијална вакцина против Ковид-19 и ќе побара одобрување за започнување на испитувања врз луѓе, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на неименувани извори.

Извори велат дека „Бутантан“ планира да ја тестира вакцината на 1.800 волонтери во две фази. Вакцината ќе биде стопроцентно развиена од меѓународен конзорциум во Бразил.

Виетнам и Тајланд се дел од конзорциумот, објавија локалните медиуми. Изворите рекоа дека „Бутантан“ очекува да почне масовно производство на оваа вакцина во мај.

„Бутантан“ веќе ја произведува вакцината „коронавак“, која ја разви кинески „Синовак“ и и достави 27,8 милиони дози на бразилската влада.

makfax.com.mk