Британскиот премиер Борис Џонсон зборуваше за неговиот приватен живот за американската телевизија Ен -Би -Си за време на неговиот престој во Њујорк, каде вечерва се очекува да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден.

Џонсон конечно откри колку деца има по долгогодишно озборување за тоа, при што русокосиот премиер бил етикетиран со различни титули како: заводник со светско реноме, срцекршач и слично, на кого многу дами, и покрај фактот дека е оженет, не можеле да му одолеат.

Во едно од ретките интервјуа во кое шефот на владата во Лондон зборуваше за неговиот приватен живот, што го даде за телевизијата Ен -Би -Си за време на неговото патување во Њујорк, тој прво истакна дека променил многу пелени во текот на животот, а потоа призна дека тој станал татко шест пати …

Новинар од познатата американска телевизија Ен-Би-Си директно го праша британскиот премиер: „Дали имате шест деца“, на што тој кратко одговори: „Да“.

Таа информација, да ве потсетиме, беше официјална, но се шпекулираше дека Џонсон добил уште еден наследник со својата љубовница за време на вториот брак со Марина Вилер. Сепак, тој секогаш цврсто ги негираше таквите обвинувања. Инаку, тој има четири деца со Марина, додека со третата сопруга Кери, очекува уште едно откако двојката минатата година го доби синот Вилф. Тој нема деца со својата прва сопруга.