Неуспехот на Кина да им обезбеди пристап на глобалните здравствени работници ја направи пандемијата на коронавирусот полоша отколку што требаше да биде, изјави американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Кина не им даде пристап на меѓународните експерти ниту размена на информации во реално време за да се обезбеди вистинска транспарентност, изјави Блинкен за Ен-би-си во неделата.

„Како резултат, вирусот излезе од контрола побрзо и, мислам, со многу посилни резултати отколку што инаку би можел“, рече Блинкен.

Тој додаде дека ваквите настани укажуваат на потреба од посилен глобален систем на здравствена заштита за да се осигура дека тоа нема да се повтори, објави „Ројтерс“.

Реформите мора да вклучуваат заложба за транспарентност, размена на информации и експертски пристап, и Кина мора да игра улога во тоа, додаде тој.

Блинкен рече дека е важно да се излезе со појасно објаснување за почетокот на пандемијата.

„Мораме да го сториме тоа прецизно за да разбереме целосно што се случило, за да имаме најдобар можен начин да спречиме да се повтори“, рече тој.

Острите зборови на првиот американски дипломат следеа по критиките од другите членови на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за недостаток на транспарентност во Пекинг во клучните рани денови на пандемијата.

makfax.com.mk