Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронската пошта на Мајкрософт Ексчејнџ (Microsoft Exchange). Според медиумите, се верува дека Кина стои зад нападот.

„ Ова е активна закана. Секој што ги користи своите сервери, од владини и образовни институции до приватниот сектор, мора да претпазливи”, изјави Џен Псаки, портпарол на Белата куќа.

„Мајкрософт“ потврди дека хакерите ги користеле нивните сервери за да ги нападнат своите цели, а се верува дека десетици илјади организации биле нападнати.

Според Би-Би-Си, американските власти веќе подолго време ја обвинуваат Кина за сајбер шпионажа, што Пекинг го негира.

Портпаролот на Белата куќа, Псаки, рече дека Белата куќа е загрижена за бројот на погодени организации и поединци. Таа рече дека системот на Мајкрософт може да има уште посериозни последици.

Според некои, независни експерти, досега се пробиени дури триесет илјади организации.

Еден од директорите на Мајкрософт, Том Барт, објави повреда на безбедноста на својот блог и откри дека компанијата работи на ажурирање на системот за да ги „залепат дупките“ кои им овозможиле на хакерите да ја нарушат безбедноста на системот.

Безбедносниот центар на Мајкрософт – MSTIC, тврди дека „можам да кажам со голема веројатност дека ова е закана спонзорирана од држава, најверојатно Кина“, и тие го нарекоа вирусот Хафниум.

Како што објаснија, примарната цел на софтверот е шпионажа, а тој особено се обидува да украде информации поврзани со истражување на заразни болести, адвокатски фирми, високообразовни институции и компании кои учествуваат во набавка на опрема за одбрана во САД.

Портпаролот на кинеската влада изјави дека Кина не стои зад последните напади.

makfax.com.mk