Американскиот претседател Џо Бајден ја истакна важноста на „блиската безбедносна и одбранбена соработка“ меѓу Соединетите Држави, Финска и Шведска, охрабрувајќи го пристапувањето во НАТО на овие земји.

Белата куќа соопшти дека Бајден „ја повторил нивната заедничка посветеност за континуирана координација за поддршка на Украина и на украинскиот народ погодени од војната“ од шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто.

Белата куќа и Пентагон подоцна соопштија дека бараат разјаснување за потенцијалните сојузи за членството на Турција, сојузник во НАТО, во Финска и Шведска.

Оваа недела, шведската и финската влада објавија планови да ги обврзат нивните земји да аплицираат за членство во НАТО овој викенд, што е резултат на заканата што доаѓа од политиката на Москва.

„Претседателот Бајден ја истакна својата поддршка за политиката на „отворени врати“ на НАТО и правото на Финска и Шведска да одлучуваат за нивната иднина, надворешната политика и безбедносните аранжмани“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Многу членки на алијансата веќе изразија поддршка за апликациите од Шведска и Финска, кои традиционално се неутрални.

Но, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 13 мај рече дека нема „позитивно мислење“ за нивното членство.

 

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО, таму имаше терористи

 

Долгогодишниот сојузник на НАТО, Турција, ги повтори критиките кон Шведска и другите западни земји за нивниот третман кон групите што Турција ги смета за терористички, вклучително и Курдската работничка партија на Курдистан (ПКК) и нејзиниот огранок на курдската единица за одбрана на народот (YPG) и следбеник на исламскиот свештеник кој е во Америка.

„Скандинавските земји се како гостинска куќа за терористички организации“, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот (13-ти мај) во Истанбул.

Ердоган рече дека ѓуленистите организирале обид за државен удар во 2016 година, а неговата администрација затворила десетици илјади луѓе поради наводна поддршка или симпатии за групата на Ѓулен, додека неговите поддржувачи ги негираат обвинувањата.

Опозицијата на Ердоган може да биде проблем за процесот, бидејќи за членство е потребна едногласна одлука на сојузниците.

Неколку часа по коментарот на Ердоган, Белата куќа и Пентагон соопштија дека „работат на разјаснување на позицијата на Турција“ за Шведска и Финска.

 

Ердоган се закани, Америка реагира: “СЕ ПРЕЗЕМААТ ЧЕКОРИ“

 

„Ништо не се менува во нивната позиција во НАТО“, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

„Ние работиме на подобро разјаснување на [нивната] позиција.“

Финска, која дели 1.340 километри долга граница со Русија и турбулентно минато, на 12 мај соопшти дека мора да поднесе барање за приклучување кон воената алијанса на НАТО „без одлагање“.

Членството на Шведска во НАТО ќе има стабилизирачки ефект и ќе биде од корист за сите балтички држави, изјави на 13 мај министерката за надворешни работи Ен Линд.

Извор: РСЕ

Фото: Бајден и Ердоган 23 January 2016/Pool