Веста дојде откако Германија потврди дека на Украина ќе ѝ стави на располагање 14 тенкови Леопард 2.

Испраќањето на американски тенкови во Украина го потврди и американскиот претседател Џо Бајден, кој на почетокот и оддаде почит на Украина, додавајќи дека земјата во последните 11 месеци „се соочува со навистина брутална руска агресија“.

„Денес објавувам дека САД ќе испратат 31 тенк Абрамс во Украина, што е еквивалент на еден украински баталјон. Секретарот за одбрана Лојд Остин ми го препорача овој чекор бидејќи овие тенкови ќе ја зајакнат способноста на Украина да ја брани својата територија и да ги постигне стратешките цели. “, рече Бајден..

„Абрамс се најдобрите тенкови во светот, но во исто време тие се исклучително сложени за користење и одржување. Затоа ќе ѝ ги дадеме на Украина сите делови и опрема потребни за одржување на тие тенкови на бојното поле“, рече Бајден, додавајќи дека „ќе биде потребно време.“ за испорака на тенкови, но САД ќе „обезбедат дека украинските сили се целосно подготвени да ги користат Абрамсите“.

„Во секој момент од оваа страшна војна, американскиот народ силно ја поддржува Украина“, рече Бајден, додавајќи дека утрово имал телефонски разговори со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија.

„Ние сме цврсто обединети“, рече Бајден.

Поради сложеноста на тенковите, САД ќе воспостават обемна програма за обука за тенковите М1 Абрамс, кои се комплицирани за ракување и одржување, изјавија претходно претставниците на Бајден за новинарите. Абрамс би можел да пристигне во Украина за неколку месеци.

„Денешното соопштение покажува дека САД и Европа продолжуваат да работат рака под рака за да ја поддржат Украина, обединети во нашите заеднички вредности и нашата континуирана поддршка за Украина“, рече неименуван висок претставник на администрацијата на Бајден пред официјалното објавување на одлуката.