Американскиот претседател Џо Бајден го повика Сенатот да одобри два нови закони со кои ќе се овозможи проверка на идните сопственици на оружје пред да се добие дозвола за носење.

Предлозите за нови закони веќе ја добиле поддршката на демократите.

Овие закони ќе ги затворат дупките во тековниот систем за верификација. Останува нејасно дали законите можат да добијат поддршка во Сенатот со оглед на тоа што републиканците силно се спротивставуваат на ограничувањата за поседување оружје, анализираат медиумите во САД.

Бајден го повика Конгресот да донесе уште една забрана за напад на оружје, но таквиот закон многу веројатно ќе предизвика уште поголем отпор од републиканците, пишуваат американските медиуми.

Тој исто така истакна дека работи на првата забрана за напад со оружје, која истече во 2004 година, во време кога тој беше сенатор во Делавер.

Медиумите потсетуваат на новото масовно убиство во Колорадо.

21-годишник уби десет лица во пукање во самопослуга во Колорадо, но неговиот мотив останува нејасен, соопштија властите.

 

makfax.com.mk