Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави серија нови остри мерки против Русија, кои вклучуваат воведување санкции, но и протерување на дипломати, изјавија извори запознати со ова прашање за „Ројтерс“.

Агенцијата наведува дека неименуван извор потврдил дека санкциите, во кои црната листа се очекува да се прошири на уште 30 организации, ќе бидат придружени со наредба за протерување на 10-тина руски официјални лица од САД.

Според друг неименуван извор, „Ројтерс“ исто така се очекува да објави нови мерки за штедење кои ќе бидат насочени кон долгот на земјата преку ограничувања на можноста на американските финансиски институции да тргуваат со неа.

Агенцијата наведува дека Белата куќа, американскиот Стејт департмент и Министерството за финансии сè уште не одговориле на барањата за коментар на овие тврдења.

makfax.com.mk