Американскиот претседател Џо Бајден може официјално да го признае масакрот врз Ерменците во Османлиската империја како геноцид, што веројатно ќе влијае на влошување на веќе напнатите односи на формалните сојузници во рамките на НАТО, Турција и САД, објави Ројтерс.

Потегот би бил во голема мерка симболичен, но тоа би значело прекинување на децениската практика на внимателно користење термини што доаѓаат од Белата куќа, за да не се навреди Турција.

Анкара и Вашингтон во последните години беа на релација на влошување на односите, анализира светската агенција.

Бајден најверојатно ќе го употреби зборот „геноцид“ како дел од изјавата на 24 април, што го одбележува денот на сеќавање на жртвите на ерменскиот геноцид, изјавија информирани извори за Ројтерс.

„Колку што разбрав, тој донесе одлука да го употреби зборот„ геноцид “во својата изјава во саботата“, рече изворот.

Сепак, предупредуваат дека, заради важноста на билатералните односи со Турција, Бајден може да се предомисли во последен момент. Портпаролката на Белата куќа, вчера им изјави на новинарите дека Белата куќа веројатно ќе „каже повеќе“ за ова прашање во сабота, но одби да појасни што.

Пред една година, Бајден учествуваше како претседателски кандидат во комеморацијата на 1,5 милиони убиени Ерменци во Отоманската империја, а потоа рече дека ќе ги поддржи напорите за признавање на геноцидот. „Денес се сеќаваме на злосторствата со кои се соочи ерменскиот народ во Мец Јехерн, се сеќаваме на геноцидот врз Ерменците. „Ако бидам избран, се обврзувам да поддржам резолуција со која се признава геноцидот врз Ерменците и дека универзалните човекови права ќе бидат врвен приоритет“, рече тој тогаш на Твитер.

Турција признава дека многу Ерменци биле убиени во Османлиската империја за време на Првата светска војна, но тврди дека има многу помалку жртви и дека властите систематски не убивале Ерменци.

Секој потег на Бајден што би признал геноцид дополнително би ги нарушил веќе лошите односи меѓу сојузниците на НАТО, предупреди во вторникот турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

makfax.com.mk