Војник на австриската армија, кој имал наредба да ја обезбедува границата со Унгарија, бил тешко повреден утрово поради истрел од пиштолот на неговиот колега.

Според соопштението на полицијата, станува збор за ненамерен истрел од пиштол.

Портпаролот на армијата, Михаел Бауер, изјави дека војникот е повреден во пределот на градите.

Воената команда на покраината Бургенланд започна истрага за случајот.

Војската изрази жалење за несреќата.

makfax.com.mk