Претседателот Ашраф Гани го напушта Авганистан додека владата поддржана од САД им ја предава власта на Талибанците, објавија медиумите. Претседателот Ашраф Гани го напушти Авганистан, отворајќи пат за Талибанците да ја преземат контролата врз земјата, откако милитантната група започна напад врз Кабул, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори.

Наводно, Гани избегал од авганистанската престолнина во неделата, по неверојатната офанзива на Талибанците, која завршила пред портите на Кабул.

Милитантите повикаа на преговори, откако тврдеа дека сакаат да избегнат битка што може да чини цивилни животи. Претседателот ја напушти земјата придружуван од неговите „блиски соработници“, објави ТОЛО њуз, авганистански информативен канал, повикувајќи се на два извори запознаени со темата.

Од кабинетот на претседателот за медиумите изјавија дека не можат да коментираат каде се наоѓа Гана од безбедносни причини. Талибанските власти наводно се обидуваат да утврдат дали тој се уште е во главниот град.

Изворот за руската новинска агенција РИА Новости изјави дека Гана побегнала во Таџикистан и дека наскоро оттаму ќе отпатува во трета земја.