1 До каде оди американската опсесија со оружје 1?

Претседателот Бајден потпиша закон со кој се отежнува набавката на оружје, а претходно Врховниот суд на САД го прошири правото на јавно носење оружје.

Во основа, 18-годишник сè уште може да купи оружје и да го носи со себе.

Американскиот претседател Џозеф Бајден во саботата го потпиша законот, кој експертите го оценуваат како најзначајно заострување на законот за оружје на федерално ниво од средината на 1990-тите.

Претходно беше усвоен од Сенатот и Конгресот.

Меѓу другото, новиот закон предвидува поинтензивна проверка на купувачите на оружје – на возраст под 21 година.

Станува збор и за проширување на законите на одредени сојузни држави, кои овозможуваат конфискација на оружје од потенцијално опасни луѓе. Илегалната трговија со оружје ќе биде казнива и на федерално ниво.

Дополнително, милијарди американски долари треба да се инвестираат во програми за ментално здравје и против насилство.

Средствата се наменети и за обезбедување на училишта.

Имено – многу републиканци тврдат дека зголемувањето на нападите со оружје е последица на зголемувањето на менталните болести, а не на достапноста на оружјето.

Релативно брзата, иако млака, промена на законот дојде по неодамнешните масакри во градот Бафало во државата Њујорк и основното училиште во градот Увалде во Тексас, во кои животот го загубија 31 лице.

По секој масакр се повторува истата матрица.

Застапниците на оружјето и републиканците препорачуваат обука на наставниците да се бранат, поголема безбедност на сите јавни места и граѓаните да носат повеќе оружје.

Противниците на оружјето и демократите, од друга страна, бараат построги закони и прописи, како што е забраната за автоматски пушки.

Одлука на Врховниот суд

А исто така оваа недела, пред само неколку дена, Врховниот суд на САД – го прошири правото на јавно носење оружје. Врховниот суд го поништи повеќе од 100 години стариот закон на државата Њујорк, врз основа на кој човек можеше да се носи тајно и надвор од куќата – само поради основана причина за самоодбрана. Процесот го иницирале двајца мажи.

Слични закони постојат во Калифорнија, Њу Џерси, Масачусетс, Мериленд, округот Колумбија и Хаваи. Во другите делови на Соединетите држави, речиси и да нема никакви ограничувања.

Оружјето е свето за многу Американци

Правото на поседување оружје е запишано во американскиот Устав. Досега никој не се осмели да се спротивстави на оваа регулатива, која е наведена во познатиот Втор амандман. Напишан е во време кога САД се состоеле од неразвиени територии и кога граѓаните живееле во дивина, далеку од населени места.

Автоматските пушки тогаш не ни постоеле, но правото на секој граѓанин да има оружје останало до денес.

Ова правило е свето за многу Американци.

Особено за конзервативно-десничарската Републиканска партија, за која најмногу се приврзани христијаните кои се залагаат за традиционалните вредности.

А тука е и Националната асоцијација за оружје (НРА), која успешно се спротивставува на секој обид да се регулираат прописите за поседување оружје преку агресивни кампањи за лобирање.

Не може да пука со вода, но може со огнено оружје

Борбата е дел од секојдневниот живот во САД.

Во САД, семејствата често позираат за божиќните празници со својот приватен арсенал оружје.

Во оваа земја е можно да се купи алкохол само на 21 година – а оружје на 18 години.

Точно толку години имал масовен убиец од Увалде, кој набргу откако станал полнолетен купил две автоматски пушки со кои извршил масакр во училиште.

Најмногу оружје по глава на жител

Додека многу земји бараат обемни процедури за добивање оружје – обука, лиценци и тони документи – во многу американски држави е многу лесно да се набави оружје.

Често е доволно само да го пополните формуларот на лице место во продавницата.

Потоа се вршат проверки во продавницата, каде личните податоци се проверуваат во базата на податоци за евентуално да се покаже криминално минато.

Ретко е одбиено барањето за купување оружје. Стапката е 0,5 отсто. На саемите за оружје, кои се одржуваат низ целата земја секој викенд, прописите се уште полабави.

Во САД има повеќе оружје во рацете на цивилите отколку население – 120 парчиња оружје на 100 жители.

Според тоа, САД се први во светот. Далеку позади на второто место е земја во која со години владее граѓанска војна, поточно Јемен, со 52 парчиња оружје на 100 жители.

САД сочинуваат само 4 отсто од светската популација, но според податоците тие имаат удел од дури 40 отсто во цивилното поседување оружје.

До каде оди американската опсесија со оружје?

Дневно – повеќе од 50 убиства со огнено оружје

Според најновите податоци на Американскиот центар за превенција на болести (ЦДЦ), во 2020 година, околу 20.000 луѓе биле убиени од огнено оружје во САД – тоа е повеќе од 50 на ден.

Таа година за прв пат беше поставен црн рекорд: причина број еден за смрт кај децата и адолесцентите во САД беше огненото оружје – дури и пред сообраќајни несреќи.

Минатата 2021 година, бројот на смртни случаи предизвикани на овој начин се зголеми на 21.000.

Таа година, федералната полиција, ФБИ, снимила 61 масакр, во кои убиецот користел автоматско оружје. Тоа е во просек по едно масовно убиство на секои шест дена.

Меѓу тие напади имаше и многу убиства во училиштата. Фактот дека училишните чанти кои штитат од оружје сега се достапни во САД за учениците, што ги штити од куршуми, зборува за себе.

Пресудата на Врховниот суд, како и законот што го потпиша Бајден и кој треба да стапи на сила кон средината на јули – ги ирадува трговците со оружје во САД, бидејќи велат дека пазарот ќе се зголеми.

Извор: Дојче веле