Едно лице загинало, две лица се водат како исчезнати, а 24 се повредени по поплавите кои предизвикале силни дождови кај Јалта на Крим, потврдила градоначалничката Јанина Павленко.

Невремето со обилни врнежи проследени со силен северозападен ветер започнало во четвртокот на Крим, повеќе од 22.000 домаќинства останале без електрична енергија, а локалните власти прогласиле вонредна состојба, пренесува “Tass”.

Павленко потврдила дека вакво невреме, проследено со обилни врнежи, на Крим не е забележано уште од 1922-ра година.

Оштетени се стотина куќи ширум Кина, на Јалта се поплавени 13 хотели, а во два од нив била издадена и наредба за евакуација.

Во тек се активности за расчистување на последиците од оваа елементарна непогода.