Германските демохристијани претрпеа непријатни порази во два клучни регионални гласања во неделата, во неуспехот на партијата на која ѝ претстојат федерални избори во септември, по што ќе биде избран наследник на канцеларката Ангела Меркел.

Гневот околу скандалот во ЦДУ со набавките на маски за лице ја влошува фрустрацијата кај Германците со коалицијата предводена од конзервативната Меркел за слабиот тек на вакцинацијата против корона вирусот предизвикан од недостиг на снабдување и прекумерна бирократија.

Во југозападниот автомобилски центар Баден-Виртемберг, Зелените освоија 32,3 отсто од гласовите (два проценти повеќе од претходните избори), а ЦДУ 23,5%, (на последните избори имаше 27%), покажа излезната анкета за радиодифузерот АРД. Таму и досега на власт 10 години се Зелените предводени од харизматичниот и прагматичен Винфрид Кречмар.

Во соседната покраина Рајнланд-Пфалц, левичарските социјалдемократи (СПД) повторно дојдоа на прво место со 35,5% од гласовите пред ЦДУ, која таму според анкетите водеше до минатиот месец, но обезбеди само 26,9 отсто поддршка на изборите во неделата. И двете парти, според излезните анкети, изгубија дел од гласачите, со таа разлика што кај социјалдемократите таа е 0,7, а кај христијанските демократи 4,9 отсто. Покраинската влада досега ја водеше Малу Дрејер од СПД.

Имиџот на ЦДУ е нарушен од скандалот со маски за лице, што принуди тројца конзервативни пратеници да поднесат оставки поради обвиненијата дека добиле мито за договарање на набавки.

Неделните избори ќе имаат последици и во рамките на конзервативниот блок ЦДУ и нејзината сестринска партија Баварија, кои заедно ја водат федералната влада во коалиција со СПД.

Додека новиот лидер на ЦДУ, Армин Лашет е во пол позиција да ја наследи Меркел, поразот во Баден-Виртемберг може да му помогне на неговиот баварски ривал Маркус Зодер во обидот да стане конзервативен кандидат за канцелар во септември.

„Тоа е одличен почеток за нас во супер изборната година“, рече шефот на Зелените, Роберт Хабек. Погледот напред и прагматизмот се задача на федералната партија. Лидерот на сопартијата Аналена Бербок смета дека резултатите од изборите се знак дека Зелените можат да ја добијат довербата на гласачите дури и во тешки времиња. „За нас, ова сега е главна задача за поголема заштита на климата“, вели Бербок. Во време исполнето со несигурност, важно е исто така да се создаде нова основа за силна социјална кохезија, рече таа.

Претседателот на Бундестагот, Волфганг Шојбле од ЦДУ во резултатите не виде сигнал за изборите во Бундестагот наесен. „Тоа беше избор на личности“, рече тој. Личностите на двајцата шефови на влади надвладеаја „на долгиот пат“. „Не е убава вечер за ЦДУ“, призна Шојбле. „Но, тоа беше предвидливо“. Задачата сега е да се обезбеди стабилност и во двете сојузни држави. (Според агенциите)