Министерот за финансии на Обединетите Арапски Емирати и втор човек во Дубаи, шеикот Хамдан почина на 75 годишна возраст, јавуваат светските медиуми,

Хамдан на министерската функција ја извршувал од 1971 година, а втор човек на Дубаи станал во 2006 година. Тој е брат на актуелниот потпретседател и премиер на Емиратите, Мохамед бин Рашид.

-Ние му припаѓаме на Бог и Него ќе му се вратиме. Драг Боже, имај милост за мојот брат, мојата поддршка и мојот сопатник, напиша на Твитер шеикот Мохамед бин Рашид.

Засега не се познати причините за смртта на шеикот Хамдан.