Во последните четири дена, Соединетите Американски Држави извршија неколку показни летови на стратешките бомбардери Б-52Х во Европа.

Првиот лет беше организиран во четвртокот кога два бомбардери Б-52Х од Шпанија прелетаа преку половина од Медитеранот, Албанија, Северна Македонија и Бугарија, летаа по романско-молдавската и молдавско-украинската граница, ги прелетаа Унгарија и Хрватска и се вратија.

Во саботата, 11 март, вториот показен лет на стратешкиот бомбардер Б-52Х, сериски број 60-0026, повик NOBLE 61, беше организиран по самата граница со Русија, на околу 200 километри од Санкт Петербург и 20 километри од рускиот граница, што е прв ваков лет од крајот на Студената војна и избивање на украинската криза.

Имено, стратешкиот бомбардер Б-52Х пристигнал во Полска, каде по пристигнувањето во воздушниот простор на таа земја бил придружуван од борбени авиони Ф-16 Блок 52 и го започнал летот преку Балтичкото Море, прелетал блиску до шведскиот остров Готланд, а потоа, преку Финскиот залив, се пренасочи на околу 200 километри од Санкт Петербург, за потоа да лета по границата на трите балтички земји Естонија, Латвија и Литванија, да се врати во Полска и да лета по границата на руската ексклава Калининград на оддалеченост од околу 20 км.

Идентичен лет беше направен и над трите балтички земји, така што по таа мисија леталото беше насочено преку Балтикот по данскиот брег кон Шведска, каде што леталото се сврте и се врати на дел од истиот пат и леташе преку Данска кон Велика Британија, а потоа се вратил по 11 часа распоредување во базата Морона во Шпанија, каде неодамна се стационирани два бомбардери.

На пат над Балтикот, покрај полскиот Ф-16 Блок 52, бомбашот бил придружуван од поморски патролни авиони П-8 Посејдон и воздушен танкер КЦ-135Р

Стратешкиот бомбардер бил невооружен и секако за овој лет биле информирани и Русите, кои летот на авионот го следеле на нивните радари за надзор со долг дострел, со оглед на тоа што овие стратешки бомбардери се носители на нуклеарно оружје и носат крстосувачки ракети кои можат да имаат и нуклеарна боева глава и покрај суспензијата на меѓународните договори меѓу САД и Русија, летот беше уредно најавен.

Меѓутоа, руските медиуми наведуваат дека бомбардерот симулирал крстаречки ракетен напад на Санкт Петербург, додека се движел кон градот, по што се пренасочил од постојната рута над Финскиот залив и продолжил со летот кон трите балтички држави.

Оваа информација ја наведоа и некои западни воени аналитичари дека Б-52Х симулирал напад со крстосувачки проектил.

Инаку, на 28 февруари годинава, во областа околу Санкт Петербург, Русија го затвори воздушниот простор во радиус од 200 километри околу самиот град и спроведе воена вежба за реакција на противвоздушна одбрана на која МиГ-31 БМ и Су- Полетаа 35 борбени авиони.

Првата вест беше дека на тој простор се појавил непознат дрон, но Министерството за одбрана соопшти дека се одржува воена вежба на ПВО.

На крајот на јануари 2023 година, во контекст на инсталирањето системи за противвоздушна одбрана на згради од стратешко значење во Москва, освен спречување на можен напад од модифицирани стратешки беспилотни летала ТУ-141 Стриж, како како и беспилотните летала со долг дострел, дека Москва зема во предвид и друга опција, која се однесува на потенцијален конфликт со НАТО алијансата.

Фокусот на Москва, наводно, е на Балтичкото и Баренцовото море, од каде што американските нуклеарни нападни подморници би можеле да лансираат крстосувачки ракети во случај на напад.

Освен подморници, крстосувачки ракети би можеле да лансираат и стратешки бомбардери како Б-52 кон Москва и Санкт Петербург, за кои овие системи за противвоздушна одбрана ќе се користат за соборување на крстосувачките ракети ALCAM AGM-86.

Патем, ракетниот штит е распореден околу Москва за да се заштити руската престолнина од напади на интерконтинентални балистички ракети.

Тој штит, составен од радарски и пресретнувачки ракети со долг дострел, беше поставен во круг околу периметарот на Подмосковље од линијата Солнеченогорск-Серпухов, Сергиев Посад, Клин, Нудољ, Наро-Форминск. од радарите Дон 2Н, Дунав 3М на ракетните системи А-135Амур и А-235.

Стратешки бомбардер Б-52Х

Познат е и како стратосферска тврдина и најпознат американски бомбардер од крајот на Втората светска војна. Тој беше дизајниран и пуштен во оперативна употреба за време на трката во вооружување со СССР. Тоа беше првиот стратешки бомбардер со изметени крила и млазни мотори, способен да стигне до која било точка во Советскиот Сојуз од база во САД и да фрли атомска бомба.

По завршувањето на студената војна, авионите беа претворени во носачи на конвенционално оружје. Во периодот од 1962 година произведени се 744 авиони во осум верзии означени со буквите од A до H. Најбројна е верзијата G со вкупно 193 авиони. Денес, од 95 авиони, 75 од нив се во верзија H, која треба да остане во употреба од 2030-2040 година. години

За време на нивната постојана употреба, овие летала постојано се модернизираа и надградуваа. Најновата верзија на H е придвижувана од осум турбофан мотори Pratt и Whitney TF-33-P3. Инсталиран е нов EVS опто-електропоетски систем за надзор, кој се состои од ТВ-камера за надзор инсталирана на левата страна на авионот и уред за надзор Huges AAQ IR лоциран на десната страна на авионот.

Авионите можат да носат крстосувачки ракети лоцирани на носач во трупот на авионот, како и на носачи поктрили. Авионот може да носи 31.500 килограми убојни средства, кои може да ги носи на носачите во трупот и на носачите на долните крила.

Овој бомбардер е дел од 17 воздушни единици дистрибуирани во сојузните држави Луизијана, Северна и Јужна Дакота, Тексас, Мејн, Вашингтон, Калифорнија, Арканзас, Мичиген и на островот Гуам во базата Андерсен. Агресија против СРЈ

Агресијата против СРЈ започна на 24 март 1999 година со комбиниран напад на крстосувачки ракети од типот АЛКАМ од стратешките бомбардери Б-52Х.

Седум бомбардери Б-52Х полетаа кон воздушниот простор на Унгарија и Јадранското Море од каде лансираа проектили кон цели во СРЈ.

Во почетната фаза на војната, бомбардерите Б-52Х лансираа 78 ракети АЛКАМ.

Бомбардерите Б-52Х оперираа дење и ноќе. Оние кои беа вклучени во нападот беа подложени на програма CEM која вклучуваше модификации за подобрување на нивната ефикасност во извршувањето на конвенционалните задачи.

Авионите користеле и прецизно наведувано оружје АГМ-142 „Раптор“ со дострел од околу 80 километри. Тие, исто така, го нападнаа аеродромот Батајница со бомбардирање тепих и позициите на граничните единици на планината Пастрик во мај/јуни 1999 година.

Тактички и технички податоци:

Производител: Боинг

Ознака: Б-52

Цел: Стратешки бомбардер

Екипаж: 6 члена

Погонска група: 8 PandW TF-33-P-3 секој турка 75,62 KN

Фото: Профи