Свет

24 април 2018

Мигрант брутално претепа старец и му го одзеде паричникот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Нападот на мигрант кој брутално претепа пензионер и му го одзеде паричникот ги запали социјалните мрежи.

На видеото кое кружи на социјалните мрежи, а кое беше објавено и од лидерот на италијанската влада...

Девет загинати, 16 повредени во нападот во Торонто (ВИДЕО)

Девет луѓе загинаа а шеснаесет се повредени во канадскиот град Торонто откако комби се заби во пешаци, потврди полицијата. Возачот на комбито беше уапсен веднаш по нападот.Канадскиот министер за јавна безбедност...

Вчера ја погреба Барбара, денеска е хоспитализиран Џорџ Буш Постариот (ВИДЕО)

Поранешниот претседател Џорџ Х.В. Буш беше хоспитализиран во неделата откако инфекцијата што ја имал се проширила и во неговата крв, објави неговиот портпарол.Најавата за хоспитализација доаѓа само еден ден откако...

23 април 2018

Апсењето на напаѓачот во Торонто кој изгази пешаци (ВИДЕО)

Напаѓач со бело комби денес влета меѓу пешаци во Торонто. Веднаш по нападот, напаѓачот со комбито избегал од местото на нападот, но набрзо бил пронајден и уапсен.

Полицијата не ги објави ни името, возраста и...

Макрон пристигна во тридневна посета на САД

Францускиот претседател, Емануел Макрон, пристигна во Вашингтон во тридневна официјална посета на САД, при што по првпат домаќин во Белата куќа ќе му биде Доналд Трамп.

Макрон и неговата сопруга Брижит беа...

Кадиров: Состојбата со човековите права во Чеченија е многу подобра од онаа во САД

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, ги негира обвинувањата дека во Чеченија има кршење на човековите права велејќи дека тамошната ситуација е многу подобра отколку онаа во САД.

То,ј всушност, ова го кажа како...

(ВИДЕО) Има настрадани! Напаѓач со комбе газел пешаци во Торонто

Комбе удрило во десетина луѓе во канадскиот град Торонто, објави тамошната полиција.Според информациите кои ги пренесоа светските медиуми, инцидентот се случил на крстосницата меѓу улицата Јонг и авенијата Финч....

Во Ерменија не се смирува, напротив - врие и војската се придружи на демонстрациите (ВИДЕО)

Стотици војници излегоа на протестите во Ереван, Ерменија кои се одржуваат веќе 11-ти ден затоа што демонстрантите го обвинуваат премиерот за корупција.

Новоизбраниот премиер Серж Саргсјан соопшти дека...

(Видео) Торнадо мина низ град во Флорида

Силно невреме ја погоди Флорида, при што торнадо мина низ некои делови од градот Форт Валтон Бич. На социјалните мрежи веднаш се појавија снимки од торнадото.

Just caught a...

Стивнаа јужнокорејските звучници на границата со Северна Кореја

Властите во Сеул наредија да се сопре емитувањето на пропагандни пораки преку големите звучници долж севернокорејската граница. Звучниците се стивнати во пресрет на разговорите на високи функционери од двете земји...

Берлин: Нападот во Сирија не е против меѓународното право

Германската власт наведува дека воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција во Сирија биле легални и покрај проценката на експертите дека се работи за кршење на меѓународното право.

Истражувачи од...

Лавров: Провокациите на Западот во Сирија би можеле да се повторат

Според рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, провокациите на западните земји во Сирија би можеле да се повторат и земјата треба да биде подготвена на тоа.

„Без сомнеж треба да бидеме...

Ерменскиот премиер поднесе оставка поради протестите

Премиерот на Ерменија, Серж Саркисијан поднесе оставка.

„Се обраќам за последен пат како шеф на владата. Водачот на протестите, Никол Пашијан, вепе во право. Постојат неколку решенија за ситуацијата, но нема...

Над 20 мртви во воздушен напад, за време на венчавка во Јемен

Најмалку 20 лица кои присуствуваа на венчавка во село на североистокот во Јемен, загинаа во воздушни удари на коалицијата предводена од Саудиска Арабија.

Според наводите од локалната болница, 46 луѓе се...

Абдеслам осуден на 20 години затвор за престрелката во Брисел

Судот во Брисел ги осуди на 20 години затвор францускиот екстремист Салах Абдеслам и неговиот туниски соучесник Сифијан Ајари.

Двајцата се осудени за обид за напад од терористичка природа, поради пукање кон...