25 Sep 2020

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше повреда на лицето…

25 Sep 2020

За инаугурацијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко не е потребна посебна изјава за признавање или непризнавање од Берн, бидејќи…

25 Sep 2020

Илјадници џамии се уништени и оштетени за само три години во северозападната кинеска провинција Синџијанг, а сега ги има помалку од кога било,…

25 Sep 2020

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот совет.

25 Sep 2020

Двопартиска група американски сенатори предложи санкции против руски официјални лица во врска со ситуацијата со Алексеј Навални, се вели во…

25 Sep 2020

Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во близина на поранешните канцеларии на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во Париз,…

25 Sep 2020

Младата активистка за животна средина, Грета Тунберг се врати придружувајќи им се на другите млади демонстранти пред шведскиот парламент за да го…

25 Sep 2020

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите велат дека тоа…

25 Sep 2020

Африканскиот џиновски торбест стаорец Магава беше награден со престижен златен медал за неговиот придонес во пронаоѓањето мини во Камбоџа. Магава…

25 Sep 2020

Деловен авион чија кражба била пријавена во Мексико се урнал во џунглите на Гватемала недалеку од скриената писта по мистериозното заминување во…

25 Sep 2020

Водечкиот германски епидемиолог, Христијан Дростен, во говор на Светската здравствена конференција…

25 Sep 2020

Пандемијата доведе до влошување на односите меѓу САД и Кина, а Русија би требало дипломатски да спречи понатамошно продлабочување на овој конфликт…

25 Sep 2020

Високиот претставник на Ватикан, кардиналот Џовани Анџело Бечиу, ненадејно поднесе оставка.

Светата столица во соопштението рече дека ја…

25 Sep 2020

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изјави дека му е многу жал поради инцидентот во кој севернокорејската војска убила и запалила јужнокорејски…

25 Sep 2020

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател Доналд Трамп ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што…

25 Sep 2020

Русија повторно може да очекува дневно зголемување на бројот на заболени и до 9.000, изјави главниот лекар на водечки медицински центар, Евгениј…