Спорт

10 септември 2018

Најголема награда во историјата на тенисот: Еве колку пари Новак заработи во освојување на УА Опен

Новак Ѓоковиќ во финалето го совлада Хуан Матин дел Потра со 6:3, 7:6 (4), 6:3 и со тоа ја доби најголема награда во историјата на "белиот спорт".

Повторно Отворено првенството на САД го зголеми наградниот...

Цел свет му се смее: „Несреќниот“ Мурињо се спружи на земја среде Вембли (ВИДЕО)

Португалскиот фудбалски стручњак и тренер на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо имаше мала непријатност на еден од влезовите на стадионот „Вембли".

„...

Ѓоковиќ е Кралот на Америка: Моќниот Новак го среди Дел Потро за историска титула (ФОТО+ВИДЕО)

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го освои УС Опен по третпат во својата кариера. Ѓоковиќ  стигна до 14. Гренд-слем титула со постигната победа над Хуан Мартин Дел Потро со резултат 3: 0 (6: 3, 7: 6 (4), 6: 3...

9 септември 2018

ТАКА Е: Пандев: Играта се заборава, резултатот се памти

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев изнуди пенал и постигна гол во триумфот над Ерменија по кои „црвено-жолтите" ја продолжија серијата од девет натпревари без пораз.

Македонија...

Серена Вилијамс полуде во финалето: Го скрши рекетот, главниот судија го нарече лопов и од бес почна да плаче (ВИДЕО)

Една од најдобрите тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс направи вистински скандал во финалето на УС Опен.

Во вториот сет, Американката беше предупредена од судијата Карлос Карло Рамос за комуникација со...

8 септември 2018

Проклетството на светските прваци: Франција ja продолжува низата, а ја чека уште полоша судбина

 

Последниот првак кој победи после освојување на светските насловите е Бразил од 1994 година, а светскиот првак не ја помина групата на последните три првенства

Франција во четвртокот ја продолжи...

7 септември 2018

УЕФА ја казни Црвена звезда заради навивачите

Дисциплинската комисија на УЕФА ја казни Црвена звезда со забрана за носење навивачки групи на следните две гостувања во Лигата на шампионите заради влегувањето на навивачи на теренот во Салцбург.

Санкциите...

Ѓоковиќ полуде и почна да и вика на сопругата Јелена: Таблетиии...

Новак Ѓоковиќ успеа да пронајде начин да се справи со Џон Милман и сосема заслужено се пласираше во полуфиналето на Ју-Ес опен, но покрај комичната ситуацијата која ја имаше со...

Oстварена првата олимписка норма за Македонија во спортско стрелаштво со можност за учество на олимписките игри во Токио во 2020 година

Од 1 до 15 септември 2018 година во Кореjа се одржува Светското првенство за стрелаштво во сите дисциплини Changwon – Korea. На првенството свој настап во дисциплината воздушен пиштол мажи – 60 имаше и Борјан...

6 септември 2018

Трчајте на Skopje Run 10K и учествувајте во хуманитарната мисија „Секој Километар Значи“

Секоја година сѐ поголем број на луѓе се впуштаат во спортот, посебно во трчањето. Неговата популарност се издигна со „Виз Ер Скопскиот маратон“, кој руши рекорди. За да се продолжи ова движење во текот на целата...

5 септември 2018

И Сандра шокираше: Со „орел“ ја прослави победата (ФОТО)

Хрватската спортистка, Сандра Перковиќ, убедливо победи на атлетскиот митинг во Загреб. Успешно фрлениот диск и резултатот од 67.6 метри, таа го прослави со добро познатиот симбол на „...

4 септември 2018

Срамота за публиката на УС Опен! Господинот Новак Ѓоковиќ не заслужува вакво однесување

Навистина примитивно однесување на публиката на Артур Ешу

Зошто тоа ви беше потребно "публико" на УС опен?

Навивачите на "Артур Ешу" кои го следеле мечот Ѓоковиќ – Соуза непристојно го подржувале...

3 септември 2018

Бразилецот Роналдо нов газда на шанскиот прво лигаш Реал Валадолид

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдо стана мнозински сопственик на шпанскиот клуб Валадолид.

Роналдо се надева дека неговото фудбалско знаење ќе помогне Валадолид да биде успешен клуб.

 Валадолид...

Големата ѕвезда на Манчестер Сити пристигна во Олимпијакос за рекордна плата, навивачите полудеа (ВИДЕО)

Јаја Туре се врати се врати меѓу црвено-белите!Еден од најдобрите африкански фудбалери повторно е дел од Олимпијакос, клубот од каде се вивна меѓу ѕвездите.

...